jesteś na: Strona głównaPublikacje i Filmy

Publikacje i Filmy

 


 

 

Rotmistrz Witold Pilecki
Cyra Adam, Wysocki Wiesław
Praca zbiorowa. Wydawcy: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN i Fundacja Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 1997 Tłumaczenie na język angielski: Katarzyna Piotrowska 234 s.

 

 

 

Rotmistrz Witold Pilecki Książka autorstwa Adama Cyry i Wiesława J. Wysockiego jest poświęcona „ochotnikowi do Oświęcimia”, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, żołnierzowi AK, więźniowi KL Auschwitz, organizatorowi ruchu oporu w obozie. Pilecki po ucieczce z obozu brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany w 1947 r. został przez komunistów skazany na karę śmierci. Książka wydana przy pomocy finansowej Urzędu ds. Kombatantów Wydanie polsko-angielskie.


 

Śmierć Rotmistrza Pileckiego
Reżyseria i scenariusz: Ryszard Bugajski
W roli głownej: Marek Probosz
Spektakl telewizyjny
Rok produkcji: 2006
Dane techniczne: Barwny. 85 min.

 

Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie, na sali sądowej, w zawilgoconych podziemiach więzienia przy ulicy Rakowieckiej, w strasznych pokojach przesłuchań, gabinetach sędziego i prokuratora, wreszcie w celi oskarżonego. Sam rotmistrz swoje śledztwo określał jako bardziej okrutne niż pobyt w Oświęcimiu. W 1948 roku został skazany na karę śmierci i stracony. Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie.
Skatowany przez oprawców UB, jest cieniem dumnego oficera, ale nie daje się złamać. Do końca, w pokazowym procesie, stara się osłaniać innych oskarżonych i pozostaje wierny temu, co uważał za najważniejsze: Bogu, Honorowi, Ojczyźnie.

 

 


„Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”
Jacek Pawłowicz,
Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa 2008.


Album jest ilustracyjną prezentacją dokonań Witolda Pileckiego. Zawiera m.in. niepublikowane dotychczas zdjęcia z rodzinnej kolekcji rotmistrza. Autor publikacji, Jacek Pawłowicz z oddziału warszawskiego IPN, w różnych odsłonach prezentuje życie Witolda Pileckiego, począwszy od jego przodków, najmłodszych lat, aż po okrutny mord, dokonany 25 maja 1948 r. W albumie znajdziemy fotografie ukazujące Pileckiego jako skauta i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920. W wolnej Polsce możemy zobaczyć go jako aktywnego obywatela Ziemi Nowogródzkiej. Następnie podczas działań II wojny światowej – jako żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, ochotnika w obozie KL Auschwitz, powstańca ze „Zgrupowania Chrobry II”, a po wojnie – konspiratora budującego siatkę wywiadowczą. Ostatnia odsłona to aresztowanie, wyrok i męczeńska śmierć.

 

EPIZODY Z AUSCHWITZ. RAPORT WITOLDA
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Liczba stron: 40
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka

 

Kolejny zeszyt z serii komiksów historycznych o Auschwitz poświęcony jest postaci rotmistrza Witolda Pileckiego - walczącego w szeregach Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierza września 1939 r., członka ZWZ/AK, konspiratora i ochotnika do Auschwitz. Po wojnie uznany za zdrajcę Narodu Polskiego, został zamordowany w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia rtm. Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Marco Patricelli
Wydawnictwo Literackie
Przekład: Krzysztof Żaboklicki
Oryginalny tytuł: Il Volontario
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda

 

Marco Patricelli, włoski historyk ceniony również ze względu na wybitny talent literacki, opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), legendarnego bohatera czasów II wojny światowej, który dobrowolnie przedostał się do obozu zagłady Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, i skąd zbiegł, by przekazać polskiemu podziemiu raporty o obozie. Przez władze komunistyczne Polski Ludowej został skazany na karę śmierci i stracony w 1948.

 

Autor stara się nie tylko opisać dzieje wybitnego człowieka, ale też opisać jego niezłomny charakter i wielką wrażliwość. Rzetelną historyczną książkę Marca Patricellego czyta się jak najlepszą powieść.

 

 

Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948
Wydawca: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich

 

Jest to jedyna opublikowana pełna wersja „Raportu”. “Opracowanie unikalne, znakomicie udokumentowane - pisze Agnieszka Bogucka w swojej recenzji - niezwykle starannie, choć bez przerysowań, prezentujące nie tylko losy bohatera, lecz szczegółowo przywołujące realia różnych okresów działalności Pileckiego i kontekst historyczny.
Analiza realiów Auschwitz z okresu pobytu bohatera w obozie bardzo szczegółowa, staranna. Zamieszczenie raportu rtm. W. Pileckiego na temat Auschwitz ma walor dokumentu bez precedensu, zważywszy, że powstał on niemal bezpośrednio po opisywanych przeżyciach jego Autora i zdarzeniach i powstał właśnie w celach dokumentacyjnych.

Już sama ta publikacja jest godna uwagi i uznania. Powinna znaleźć się w każdej bibliotece szkolnej i chyba w każdym domu, jako podręcznik wiedzy o naszej tradycji najnowszej i wychowania obywatelskiego”.
 

 

 

 

Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948

 

Wiesław Jan Wysocki
Ilość stron: 252 s.
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Rytm

Rotmistrz Witold Pilecki był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polski Walczącej i Polskiego Państwa Podziemnego. Czynnie uczestniczył w walkach o Niepodległość ojczyzny w latach 1914–1918, a potem ofiarnie jej bronił podczas wojny z bolszewicką Rosją. Od września 1939 r. rozpoczął się nieprzerwany czas jego wojennych i konspiracyjnych zmagań. Prowadził on przez KL Auschwitz, siatkę NIE, Powstanie Warszawskie i więzienie UB na Mokotowie. Wielokrotnie ryzykował życiem. Dopisywało mu jednak żołnierskie szczęście, aż do zmierzenia się z komunistyczną rzeczywistością powojennej Polski: stał się ofiarą mordu sądowego. Postać rtm. Witolda Pileckiego, żołnierza niezłomnego, "oddaje to, co w tradycji akowskiej jest najpiękniejsze i co chcielibyśmy – jako weterani czasu zmagań z obu totalitarnymi sąsiadami – przekazać w sztafecie pokoleń naszym następcom jako niezbywalne dziedzictwo” (Czesław Cywiński).

 

Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

 

Biografia rotmistrza Pileckiego i jego słynny raport napisany po ucieczce z obozu.

Autor: Adam Cyra
Liczba stron: 454
Format: 158x213 mm
Oprawa: Oprawa miękka

Wydawnictwo RM